Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Robert Grzeszczyk   Komentarze

Komentarze

~Gość wethaed

W UE panuje swoista religia CO2 przy całkowitym pominięciu nadmiernej ilości metanu w atmosferze powstałego z nieproporcjonalnego do zasobów całego ziemskiego ekosystemu zakresu produkcji zwierzęcej. To że nadmiar spożywanego mięsa jest szkodliwy dla homo sapiens ma znikome znaczenie. Dużo większe znaczenie ma fakt, że cząsteczka metanu absorbuje ok. 72 razy więcej ciepła niż cząsteczka dwutlenku węgla, czyli tak naprawdę zanieczyszczenie spalinami ma znikome praktyczne znaczenie poza efektami lokalnymi. Drugim zagrożeniem jest masowe wypalanie puszcz pod uprawy zwierzęce co poza zaburzeniem klimatycznym, z powodu niepełnego spalania przy wypalaniu tych lasów i "wpuszczeniu" do atmosfery ogromnych ilości sadzy osiadającej m.in. na lodowcach powoduje przyspieszenie ich topnienia. Czyli przejście na wegetarianizm da dużo więcej niż ograniczenia emisji co2.

~Gość Andrzej

Świetnie to ująłeś Robercie. Na temat edukacji należałoby szerzej podyskutować. Mimo wcześniejszych i dobrych założeń wyposażyliśmy ją, sprowadzając do pokazywania ochrony przyrody. Niby byliśmy nowocześni przygotowując warsztaty dla młodych i starych, ale zrobiliśmy las, gospodarowanie i zarzaďzanie nim. Przyczyny są dwie - nie udało się skutecznie podjąć współpracy przy tworzeniu podstaw programowych, by ta wiedza o lesie, leśnictwie i produktach lasu znalazła się w programach (badania nad zawartością szkolnych podręczników prowadził prof. A. Grzywacz z magistrantami i doktorantami) i druga - łatwiej prowadzić edukację o tym co chcą nauczyciele, niż samemu wymyślać i realizować takie zajęcia wprowadzając treści, na których nam zależy (na to też nakładają się dwie kwestię - wodzowie nie lubią innowacyjności i trudnych spraw, mogących prowadzić do konfliktu na różnych poziomach oraz - nasze własne lenistwo, o którym mógłbym wiele napisać i może kiedyś napiszę, bo "przez moje ręce" przeszło około 10 edukatorów.

Nareszcie jakiś merytoryczny tekst na temat CO2 i O2. Pozdrawiam serdecznie:)

~Gość siwa

Nie dziwię się że ten apel został usunięty. Posługuje się bowiem manipulacjami i przemilczeniami. Np takimi, że drewno powinno pozostać w puszczy, że jest cięte w celach merkantylnych i że Polska złamała przepisy unijne chroniące Naturę 2000-czyli wycinka jest nielegalna co z profesurą niczyją nie ma nic wspólnego; że wycinane są inne gatunki drzew niż świerk. Że gradacja jest czymś naturalnym a las- bez człowieka odradza się w swoim tempie, nieludzkim. Ktoś kto śledzi sprawę wie doskonale, że nie chodzi o rezerwat ani o wyrąb do zera - doprawdy nie ma nic odkrywczego w tych ukazywanych tu z oburzeniem "manipulacjach".

https://mobile.twitter.com/pikus_pol/status/891601520533409792

donatorzy

Bardzo mnie cieszy zainteresowanie artykułem. Niektóre z załączonych wątków i linków w sposób jednoznaczny wskazują, że sprawa klimatu i jego zmian jest dziś w dużej mierze sprawą wiary. Pozwolę wiec sobie pozostać przy swoim stanowisku, gdyż każda nagonka i cenzura powodują mój opór i podejrzenia - gdy zaczniemy sprawę rozpatrywać tylko w sferze wiary. Gdy zaś będziemy szukać dowodów, znacznie trudniej, lecz odnajdziemy je również po drugiej stronie (pisze o nich w książce "Błękitna planeta w zielonych okowach" Vaclav Klaus - były Prezydent Czech http://lubimyczytac.pl/ksiazka/84156/blekitna-planeta-w-zielonych-okowach-co-jest-zagrozone-klimat-czy-wolnosc ).
Zgadzam się z uwagą dotyczącą prof Jaworskiego. Nie mogę się tłumaczyć pomyłką. Proszę więc o przyjęcie erraty: prof. St. Ostaficzuk - http://www.cire.pl/pliki/2/palmy_weglem_nie_biomas.pdf

~Gość megabestia

> prezentuję sceptyczne stanowisko do każdej nagłaśnianej medialnie doktryny.

Co do np. ewolucji biologicznej, szczepionek też? Szkoda że sceptycyzm nie dotyczy medialnie nagłaśnianych negacjonistów ocieplenia?

> Pamiętam skandal (...) gdy ujawniono prywatną korespondencję niektórych orędowników globalnego, i w dodatku antropogenicznego ocieplenia, mocno podważającą ich oficjalnie prezentowane stanowisko.

doskonaleszare.blox.pl/2009/11/Yet-Another-Nail-in-the-Coffin.html
http://doskonaleszare.blox.pl/2009/12/CRU-Hack-Open-Thread.html
http://doskonaleszare.blox.pl/2011/11/Kontekst.html

> Apel Haidelberski, Deklaracja Lipska — działania podejmowane przez społeczność miedzynarodową uczonych i naukowców przeciwstawiajacych się ideologizowaniu nauki o klimacie.

http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-apel-heidelberski-to-protest-noblistow-przeciwko-ideologii-ocieplenia-118
https://en.wikipedia.org/wiki/Leipzig_Declaration#Signatures

> przecież para wodna, mająca zdecydowanie większa masę
cząsteczkową, mogłaby wielokrotnie bardziej ten globalny „cieplarniaryzm" pobudzać

http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-para-wodna-jest-najwazniejszym-gazem-cieplarnianym-32

> tak nielubiany gaz cieplarniany, jakim jest w mniemaniu ekologistów CO2, przesądzający według nich o globalnym ociepleniu

doskonaleszare.blox.pl/2011/12/O-atrybucji.html
http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/klimatolog-prof-trepinska-nie-znamy-przyczyn-zmiany-klimatu-tak-mysle-134

> Przypomnę teorię profesora Zbigniewa Jaworowskiego wskazującą na to, że jeśli zależałoby nam na ograniczaniu CO2 w sposób maksymalny, to powinniśmy skupić się na maksymalnie efektywnej produkcji w lesie masy drewna...

http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-by-zwalczyc-globalne-ocieplenie-wystarczy-sadzic-wiecej-drzew-109

Nb. prof Jaworowski (lekarz radiolog, nie klimatolog) miał dużo teorii...
http://doskonaleszare.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?530745

Uważam, ze należy przestrzegać prawa obowiązującego w Polsce. Powinni go przestrzegać w takim samym stopniu Ci, których nazywa się "ciemnym ludem" jak i ci, którzy to prawo tworzą lub maja stać na jego straży.
W kraju są lasy ochronne (Rezerwaty i Parki Narodowe) oraz lasy gospodarcze. Każda z tych domen ma odmienne zadania i sposoby postępowania w nich człowieka. Stosowanie pozyskania i wyręby w Parkach czy rezerwatach są raczej niedopuszczalne. Podobnie, stosowanie metod ochrony biernej w przestrzeni lasów gospodarczych nie jest dopuszczalne, i narusza ten obowiązujący w świecie podział. Niestety w obszarze nadleśnictw puszczańskich jest to nagminnie stosowane. Doprowadziło w efekcie do zagłady w Puszczy. Bo choć drzewostany świerkowe stanowiły w niej do 30% zasobów, to ich destrukcja działa jak lawina na pozostałe zasoby.

~Gość Zenek

Czyli jest Pan za wycinką drzew? czy przeciwko

~Gość Zygmunt

ciężki temat, dla niewtajemniczonych. Dziękuję Panie Robercie za rozjaśnienie

Odsłon: 17580
Robert Grzeszczyk
Leśnik, studia podyplomowe z zarządzania i organizacji przedsiębiorstw.
<< Maj 2018 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »