Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Robert Grzeszczyk   Czy Białoruś niszczy Puszczę Białowieską?
4

Czy Białoruś niszczy Puszczę Białowieską?

Puszcza Białowieska na Białorusi to w całości Park Narodowy. Organizacje pseudoekologiczne w Polsce, nawiązując do konieczności powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego wskazują niejednokrotnie na przykład Białorusi.

Zacznę nie od Puszczy, tylko od kanału.

Białoruś już dawno udrożniła Kanał Augustowski po swojej stronie. Po naszej – polskiej, prawdopodobnie się to nie uda, gdyż zagrażałoby ty cennym zbiorowiskom przyrodniczym. A na to nie zgodzą się polskie przodujące siły pseudoekologiczne i ich rządowe ramiona – Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska.

A teraz do meritum

Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa rozszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego. Na Białorusi całość Puszczy Białowieskiej leży w obszarze tamtejszego Parku Narodowego. Na terenie Polski tylko część Puszczy leży w Parku. Choć znaczna część lasów będących w zarządach nadleśnictw ma charakter rezerwatowy (to pokłosie „zemsty” ministra Tokarczuka za obrzucenie go jajami przez mieszkańców Białowieży) to wciąż usilne jest dążenie ekoterrorystów i pseudoekologów do włączenia całej polskiej Puszczy w zasięg administracyjnego oddziaływania Białowieskiego Parku Narodowego.

Mimo ponad dwudziestoletnich batalii nie udało się tym hałasliwym środowiskom przekonać do swych idei miejscowej ludności. Jest to bardzo wymowne. Jedyne wytłumaczenie tego faktu, to że miejscowi są na miejscu i widzą dokładnie działania pseudoekologów. Nie muszą polegać na bojowniczych i często oszczerczych produkcjach medialnych.

Wracając do białoruskiej części Puszczy Białowieskiej, jej „Parkowa ochrona” spowodowała spustoszenia na ogromnych przestrzeniach. Nastąpił rozpad lasu. Świerk Białowieski, bedący niepowtarzalnym w świecie ekotypem, charakteryzujący się zupełną odrebnością genową od innych pochodzeń, praktycznie przestał tam istnieć.

To samo zresztą dzieje po stronie polskiej. Tu próbuje się wmówić, że zdecudowanie cenniejszym gatunkiem jest kornik – owad pożerający świerka. Guru pseudoekologów, Jerzy Gutowski lansuje teorie, że to kornik jest kluczowym organizmem lasu. A teorię wykluwa ze swoich białowieskich obserwacji. Po stronie białoruskiej, już tych obserwacji nie mógłby prowadzić – bo świerk został skonsumowany przez kornika.

Białoruś odbudowuje świerczyny w Puszczy

Prawdopodobnie po stronie białoruskiej nastąpiło teraz pewne otrzeźwienie w obliczu takiej zagłady i degradacji.

Białoruś usilnie poszukuje świerka. I niestety nie dostrzega potrzeby odbudowy strat odpowiednim – białowieskim ekotypem. Za chwilę będzie tam „świerkowy śmietnik”. Będzie to stanowić ogromne zagrożenie dla całej populacji tego gatunku w Puszczy. Również dla polskiej części białowieskich świerczyn wegetujących pod jarzmem pseudoekologów będzie to zgubne.

Będzie to zgubne dla zachowania tego specyficznego dla lasu pierwotnego genotypu świerka. A wynika z faktu, że wiatropulność odbywa się na duże odległości i granica między Polską a Białorusią nie stanowi żadnej przeszkody dla unoszących się w powietrzu pyłków.

Wycierając usta ochroną, bioróżnorodnością i walką o rodzime pochodzenia, organizacje pseudoekologiczne doprowadzają w sposób świadomy do zagłady cennych i niepowtarzalnych elementów ojczystej natury.

Tekst został opublikowany pierwotnie tu: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/181931.html

Ten wpis czytano 1994 razy.
Puszcza Białowieska jest jedyną w Europie! To wielki skarb! Czy mam uwierzyć, że już nie ma mądrych Planów Urządzenia Lasów - już nie sporządza się takowych? Nikt nie kontroluje stanu lasów i wykonania tych planów?
Zapoznałam się kiedyś z takim Planem - wszystko, co potrzeba zrobić w lesie tam jest ujęte : nasadzenia, wycinka, opryski, pozyskiwanie drewna, sprzedaż - cała Gospodarka Leśna -przez duże G i L. Już nie obowiązuje?
Jak mam rozumieć "prywatyzację lasów państwowych" ? Mam na myśli nie tylko Białowieżę. To znaczy czyje będą?
A może to powrót do pomysłu -wie pan zapewne o czym myślę... A efekt tego będzie taki : "właściciele" wytną i sprzedadzą drzewa !!! I nikt im nic nie zrobi i nic nie nakaże! Bo święte prawo własności i "wolnoć Tomku w swoim domku".
Porównajmy zalesienie kraju przed wojną i obecnie...
...korzystajmy z lasów- póki państwowe...potem będziemy się tylko potykać o odziomki...
Lucyna Socha - Niedziela, 15 Kwiecień 2012 20:11
Jeśli Puszcza ma być rzeczywiście lasem pierwotnym to trzeba aktywnie włączyć się w obronę rzeczywiście pierwotnych jej składników . Nie są nimi z pewnością korniki i inne robale obracające w perzynę pierwotny świat roślin. Najbardziej jest zagrożony świerk. Jego genotyp potwierdza zupełną odrębność od innych występujących w Polsce pochodzeń tego gatunku. Doprowadzenie do wyniszczenia, co aktualnie obserwujemy jest zbrodnią. Czynioną z premedytacją i z głupotą. Na domiar wszystkiego popieraną przez Ministra Środowiska i jego ekoterorystyczne zaplecze.
Robert Grzeszczyk - Czwartek, 03 Marzec 2011 21:01
ważny temat, puszczy trzeba bronić nie mamy wiele takich miejsc miejsc w Polsce. Zapraszam na mój Fan Page na pewno poruszę tam też ten temat: http://www.facebook.com/EnergiaOdnawialna
Energia Odnawialna - Czwartek, 24 Luty 2011 12:31
czyli komu wierzyć?
Właśnie jade do Białowierzy i może coś udokumentuje. Przedewszytkim jade zobaczyc w którym miejscu budują IKEA , GDZIE BĘDZIE MAGAZYN PALIW PŁYNNYCH, I JESZCZE JEDNĄ ,,INWESTYCJE,, W ZNISZCZENIE PODLASIA CHCE ZOBACZYC.
JA KOLEGO ZAWSZE ZAGŁOSUJE ZA TYMI CO DUŻO GADAJĄ A NIC NIE ZROBIĄ. CZYLI PO
BO ONI PRZUNAJMNIEJ MAJĄ W D PODLASIE I JEGO ROZWÓJ. PRZEPRASZAM TAMTYCH MIESZKAŃCÓW, ALE WARSZAWA BLISKO, A TAM NIECH BĘDZIE TEN OSTATNI BASTION POLSKIEJ PIĘKNEJ RÓŻNORODNEJ PRZYRODY. NA INNYCH NIE ZAGŁOSUJE BO PIS CHCE ELDORADO ZROBIC NA PODLASIU , A SLD I TE CWANIAKI Z PSL JESZCZE WPADNĄ NA JAKIS DEAL. WYSTARCZY TAM STACJI BENZYNOWYCH PANA C.
MOŻE EKOLOGÓW ,TYCH MĄDRYCH Z ZAGRANICY SPROWADZIĆ?
Jan Serdeczny - Niedziela, 20 Luty 2011 12:21
Odsłon: 21871
Robert Grzeszczyk
Leśnik, studia podyplomowe z zarządzania i organizacji przedsiębiorstw.
<< Kwiecień 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
zobacz wszystkie wpisy »